Már nagyon régóta érik bennem egy poszt a fény fontosságáról, ami ugyan annyira fontos kérdés, mint a berendezés stílusa, az anyag és a szín választás!
Nem véletlen szoktuk tanácsolni, hogy anyagokat úgy válasszunk, hogy hasonló fénybe vigyük, vagy legjobb esetben kérjük el az adott anyagot, hogy a végleges helyén tudjuk megvizsgálni!
Miért?
Mert minden fény más érzetet kelt és mást mutat meg.
A fény választás fontos, hogy mit akarunk megmutatni? Mit szeretnénk vele elérni? Mi a helyiség funkciója? Milyen hangulatot szeretnénk?
Sokat gondolkoztam, hogy hogyan tudnánk ezt hitelesen bemutatni, aztán szerencsére ez annyira fontos kérdés, hogy partnerünk a DÉMOS, egy szuper anyaggal jött ki és most ezt összefoglalva fogok tudni ‘rávilágítani’ 😎 a lényegre.
Mit jelent a Lumen?
Miért vannak wattok, lumenek, hideg, semleges és meleg fény jelzések?
A lumen (lm) egy fotometriai mennyiség - fényáramlat- , a fényforrás által kibocsátott, látható fény mennyisége, a watt (W) mérték egység, pedig a sugárzott teljesítmény.
Szóval a fényáramlat=lumen az meg mi? Hogy tudom használni?
Az izzók választásakor, mindnek van egy ‘lm’ mértékegységgel jelzett száma, mely minél magasabb, annál nagyobb fényt várhatunk el tőle. Tehát, magas lumen értéknél jobban látunk, alacsonyabbnál rosszabbul. Na de.
A fényforrásoknak is van egy élettartama és fajtától függően, számolnunk kell a teljesítményük csökkenésével, illetve azzal is, hogy nem minden takarékos izzó éri el a maximum fényleadó képességét azonnal bekapcsolás után.
A képeken egy ízelítő összehasonlítást láttok a lumenek és hideg, meleg, semleges fényárnyalatok között!
Kell e még a WATT-ra gondolni?
A hagyományos izzóknál továbbra is releváns adattal szolgál a watt érték, mely minél nagyobb száma annál erősebb az izzó. Míg egy LED szalag esetében, nagyon alacsony watt értékkel, a leadott fény teljesítménye megfelel egy igen magas watt értékű izzónak. Ez egyszerűsítve azt jelenti, hogy minimális fogyasztás mellett képes ugyan olyan fényerősségre.
Mire gondolok, hogy más a fény érzet? Miért mondom, hogy erre nagyon kell figyelni.
CRI szám. Ez meg mi a szösz? A CRI szám egy angolból átvett szó - Color rendering index, mely a fény színérzékelésének a hitelességét mutatja, 0-100 skálán.
A nappali természetes fény értéke 100 Ra, ami azt jelenti, hogy teljes mértékben tudjuk érzékelni a színeket.
A leves fényforrásoknak mint mesterséges fény, általában magas az értéke, 70 és 90 Ra között, ami azt jelenti, hogy ezeknek az izzóknak, igazán jó a beltérben elért fény komfort érzete.
Szóval, kijelenthetjük, hogy egy hosszú távon kényelmes otthonhoz, a világítás megtervezésére is nagy figyelmet kell fordítani.
Ebben pedig tökéletes megoldást nyújt a DEMOS Strong Lumio kollekciója, mellyel minden helyzetre teljes megoldást kínálnak! :)
Segíthetünk?
* A felhasznált kép anyag a Démos Trade Hungary által kiadott Strong Lumio katalógusból van.
コメント